VĖDINIMAS

Vėdinimas – tai procesas, kai oras iš patalpos šalinamas į lauką, o vietoje jo į vidų tiekiamas lauko oras, paprastai tariant – lauko ir vidaus oro mainai. O rekuperacija – mechaninis vėdinimas rekuperatoriaus pagalba.

Šiuolaikiniai, pagal naujus statybos reglamentus statomi (A ir aukštesnės energinės klasės) namai, yra itin sandarūs, tad per langus ar kitus mikroplyšius oras necirkuliuoja. Be rekuperacinio vėdinimo ilgainiui tokiame pastate imtų kauptis pelėsis, alergenai, kvapai, dulkės ir kiti nepageidaujami elementai. Tokia vėdinimo sistema taip pat yra bene efektyviausias būdas šalinti perteklinę drėgmę, galinčią lemti pastato konstrukcijų gedimus, prastėjančias medžiagų termoizoliacines savybes.

Nors daugelis galvoja, kad namus išvėdinti galima plačiai atvėrus langą, toks būdas neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, be to – išleidžiama šiluma, o į vidų įsileidžiamos dulkės ir triukšmas. O juk būtent gaivus ir neužterštas oras yra prioritetas.

Jau pastebima, kad rekuperacinė vėdinimo sistema namuose tampa tokiu pat savaime suprantamu dalyku kaip ir apšvietimo ar šildymo sistema. Rekuperacinė vėdinimo sistema gali padėti sumažinti ir teršalų kiekį namuose, apie kuriuos dažnai net nesusimąstome – tai dažai, klijai, dulkės, buitinė chemija, tabakas, plastikas. Jei tokių medžiagų koncentracija ore didėja, galime pajusti nemalonius fizinius pojūčius (galvos skausmas, nosies užsikišimas ir pan.), kartais net neįtardami priežasties.

Rekuperatorius veikia tokiu principu: per vieną ortakį iš lauko įleidžiamas oras į rekuperatorių, čia jis filtruojamas, sušyla rekuperatoriaus šilumokaityje ir tik tada įleidžiamas į patalpą. Ištraukiamas iš kambario oras taip pat prateka per rekuperatoriuje esantį šilumokaitį, jame atiduodamas savo šiluminę energiją iš lauko įeinančiam oro srautui. Tokiu būdu nejuntamas joks diskomfortas dėl šviežio oro – jis nebūna lauko temperatūros, patenka į patalpą jau sušilęs.

Bene dažniausiai pasitaikančios klaidos – neteisingai apskaičiuoti oro kiekiai, pavėluotai organizuojami darbai. Todėl klientus visada informuojame apie rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimo eiliškumą. Pirmiausia sistema suprojektuojama, sudaromas planas, numatomos angos, ortakių vedžiojimas per aukštus ir kitos detalės.

Dar viena klaida – bandymas viską suplanuoti pačiam, informacijos ieškant interneto platybėse. Nors buitiniame segmente dauguma naujos statybos namų gana panašūs, o vėdinimo sistemos planavimas nelabai sudėtingas, projekto sudarymui visad rekomenduojame kreiptis į specialistą. Sudarydamas sistemos planą specialistas skaičiuoja reikalingų montavimo medžiagų kiekį, numato oro tiekimo bei šalinimo vietas būste, įvertina reikalingą rekuperatoriaus veikimo galingumą ir kt., taip išvengiant perteklinės ar nepakankamos rekuperacinės sistemos įrengimo.